Skip to Main Content
We Have a New Look!

We have made updates to our website!
Visit the link below to see the improvements we have made!

View Updates
no thanks
Some features of this site are not compatible with older versions of Internet Explorer. Upgrade your browser to better experience this site. Some features of this site are not compatible with older versions of iOS. Update your operating system to better experience this site. Some features of this site are not compatible with the Android stock browser. Upgrade to Google Chrome to better experience this site. This site uses cookies for the product search. Please update your settings for full access to the site. X

Active Shopping List

Add products to a previous shopping list or create a new shopping list.

Save & Review Continue Shopping

How Much Does Food & Cleaning Supplies Cost a Family of Six?

January 16, 2020

Average food and cleaning supply costs for a family of six vary depending on geographical location and the age of children in the home. For reference, a family of six typically spends anywhere from $750 to $1,000 per month on food  and approximately $1,200 per month on other necessities, such as cleaning supplies. Over the course of a year the cost of these basic essentials adds up.

Want to know the average cost of cleaning supplies and groceries for your large family? Looking for tips to help keep food and cleaning costs in check? Our wholesale food suppliers share important details and how shopping in bulk can help. 

Wholesale Bulk Food & Cleaning Supplies Save Families Money

American families spend more on food than any other category in their household budgets. Add cleaning supplies on top of that and you are looking at even higher costs for household necessities. To keep budgets in check, while still maintaining high standards for your family, why not shop for bulk items from your local wholesale restaurant supply store?

Wholesale Cleaning Supplies for Large Families

We all know the tried-and-true saying, “a clean home is a happy home,” but the costs of cleaning supplies can leave us feeling unhappy. Single-use cleaning products like wet-wipes and replaceable mop heads can add up over the long run. Some families pay more than $250 a year for those items. Buying small bottles of household cleaners can have you running to the store frequently, which results in more waste and takes time out of your busy day.

If you are looking to save time and money, consider wholesale purchases for your cleaning needs. Bulk cleaning supplies, from all-purpose cleaners to washable mop heads, are conveniently found at your local wholesale bulk food and supply store. You can also find these items in bulk:

  • Trash bags
  • Kitchen rags—a great reusable option to replace paper towels
  • Sponges
  • Industrial quality products like de-greasers and oven cleaners

Wholesale Food Budget Solutions

Many of us are turning to home cooked meals, as opposed to regularly eating out, to save some extra dollars. Part of being a savvy shopper requires having good budgeting practices in place. How much should you budget for your family of six?  

USDA Thrifty Food Plan recommends allocating $753 a month for families with young children and $969 for those with older children. Check these stats to gage how your family’s food costs measure up.  

Looking for some cost saving food options? Restaurant supply stores are hidden treasures for the thrifty home cook. They offer everything from bulk dry goods, fresh produce, and premium meats and are an indispensable shopping destination for families on a budget. Nutritious food isn’t only available at high-end grocery stores! Wholesale stores carry a variety of wholesome foods for the health conscious cook.

Proud to Be Your Local Wholesale Bulk Food & Supply Partner

Taking care of a large family is no easy feat. Many of us spend time comparison shopping, going from store to store to find the best deals. Instead of spending the day in the car, make a quick trip to Smart Foodservice. What’s more? You never need a special club card to take advantage of competitively priced products.

Whether you’re hosting a community event, volunteering for a neighborhood block party, or participating in a school fundraiser - if you need to keep food costs down, shop our quality products

Back